Školní družina Slavonín

Soutěž Naše zahrádka

3. 1. 2024
Mgr. Pustějovská Karla

Před vánočními svátky věnujeme téměř veškerý čas na adventní tvoření, proto účast v soutěži, kterou vyhlásily Technické služby města Olomouce, nebyla na začátku úplně naší prioritou, nicméně bylo třeba přijatou výzvu správně uchopit a trošku zabojovat.

S dětmi jsme v rámci komunitních kruhů a při pobytu venku probrali možnosti, jak by si na naší školní zahradě představovaly prostor, kde bychom měli vlastní zahrádku. Museli jsme se zamýšlet nad druhem zeleniny či ovoce, které by bylo možné pěstovat, a nesměli jsme zapomínat na období letních prázdnin, kdy by péče o záhonky byla omezená. Pro umístění zahrádky jsme se shodli takřka jednomyslně – byl to zadní kout zahrady, který není využíván na dětské hry. Je situován na jižní stranu a je mimo dosah výkopů rozvášněných fotbalistů. Děti si přály, aby záhonky nebyly jen na pěstování, ale aby část zahrádky vybavená  lavičkami a okrasným záhonem sloužila také k relaxaci.

Děti v rámci pracovních činností namalovaly svoje návrhy, ze kterých jsme vybrali ty nejlepší a poskládali z nich finální podobu naší zahrádky. To, že jsme pečlivě procházeli celou plochu našeho školního areálu, nám pomohlo uvědomit si, jak je každá část pro nás důležitá a že ji využíváme v maximální možné míře. Celý projekt jsme tedy zpracovali jako hru, jejímž cílem bylo odhalit rezervy, vyhodnotit všechna pro a proti a najít prostor pro realizaci našich pěstitelských schopností.

Krátce před Vánoci jsme obdrželi radostnou zprávu, a to že jsme s naším projektem vyhráli! Moc se těšíme na jaro, protože výhrou je, že nám Technické služby vytvoří zahrádku na naše přání. Součástí výhry je vyvýšený záhon o rozměru 8 x 1 m, dvě dřevěné zahradní lavičky, tři ovocné keře a kompostér s konví.