Školní družina Slavonín

Den kamenů

17. 1. 2024
Mgr. Pustějovská Karla

Jeden z lednových dnů je již po několik let věnován velmi oblíbenému Dni kamenů. Zpravidla nikdy se minerály nezaobíráme pouze jeden den, děti nosí svoje kameny několik dnů a za pomocí knih a nástěnky se snaží určit jaký poklad vlastní. Na nástěnce s fotografiemi nejčastějších drahých kamenů si také mohly vybrat oblíbený kámen a přiřadit si jej ke svému datu narození.

Ve školní jídelně byla pro děti připravena výstava minerálů s doprovodnou prezentací. Děti se dozvěděly spoustu zajímavostí – jak a kde drahé kameny vznikají, jak mohou kameny „růst“, co způsobuje jejich zabarvení, který kámen je nejtvrdší a nejvzácnější, co je to meteorit, k čemu slouží diamantový prach, jak vzniká perla, jaké mají minerály léčivé schopnosti nebo který minerál je pro naše tělo nejdůležitější. Mohly otestovat černou himálajskou sůl nebo vyzkoušet, jak poznají, který kámen je tvrdší.

Pokud by se rozhodly začít kameny sbírat, dozvěděly se, jak se o takovou sbírku nerostů starat a pro první péči si mohly odnést i speciální leštící ubrousky.   

V rámci pracovních činností děti malovaly akrylovými barvami na hladké oblázky. Své znalosti si také otestovaly v mineralogické křížovce. Fascinující je, že jsme u nás v družině v souvislosti s kameny objevili nového mořského živočicha :).